BLOG YAZILARIMIZ

Konut ve Ticari Güneş Panelleri: Fark Nedir?

Farklı güneş paneli markalarını karşılaştırırken, bazılarının "konut", bazılarının ise "ticari" olarak etiketlendiğini göreceksiniz. Bu sadece farklı panel boyutları için bir isim uygulamasıdır ve her iki çeşit de aynı bileşenlerden oluşur: Güneş Fotovoltaik Hücreleri.

layout styles

Tipik bir ev tipi güneş paneli 60 hücreye sahipken, ticari bir panel 72 hücreye sahiptir. Küçük boyutlarından dolayı 60 hücreli güneş panelleri çatı alanından daha iyi yararlandıkları için ev kurulumlarında tercih edilir. 72 hücreli paneller ise daha büyük panellerin kolayca monte edilebildiği geniş çatı alanlarına sahip ticari ve endüstriyel binalarda tercih edilmektedir. İş panelleri ise bazı evlerde mükemmel bir şekilde çalışacak ve ticari veya endüstriyel binalarda kullanılan konut panelleri de iyi çalışacaktır. Güneş pilleri, mikroskobik malzeme yapılarına göre bir önceki yazımızda bahsettiğimiz gibi monokristal veya polikristal olarak sınıflandırılabilir.

Mono hücreler, adından da anlaşılacağı gibi, tek silikon kristallerinden oluşur. Siyah renkleri ve artan verimlilikleri onları diğerlerinden ayırır.Poli hücreler, üretim süreci boyunca sıvı silikon katılaştıkça birbirine karışan çok sayıda kristalden oluşur. Mavi renk bu hücreleri ayırt eder.Bir güneş paneli , esasen sağlam bir muhafaza ile bağlanan ve korunan bir fotovoltaik hücreler topluluğudur. Hem ev hem de ticari güneş panelleri aynı temel yapıyı kullanır; varyasyon, her tasarımda kullanılan hücre miktarındadır.Birbirlerine bağlı oldukları için güneş pillerinin voltajı artar. Örneğin, hücre başına 0,5 V çıkış veren 60 hücreli bir güneş paneliniz varsa, toplam voltaj çıkışı şudur: Her hücre için 0,5 V üreten 60 hücreli bir güneş paneliniz varsa, panelin toplam voltaj çıkışı 30 olacaktır.

Konut Güneş Panelinin Tanımı Nedir?

Konut güneş panelleri, altı sütun ve on sıra halinde düzenlenmiş 60 hücreden oluşan kompakt tasarımları ile ayırt edilir.Her panelin tam boyutu ve ağırlığı marka ve modele göre değişir, ancak bunlar tipik olarak 65-66 inç yüksekliğinde ve 39-40 inç genişliğindedir. Bu, bir ev tipi güneş panelinin yaklaşık 18 fit kare kaplayacağı anlamına gelir.


Örnek olarak 8 kW'lık bir konut güneş enerjisi sistemi kurmak istediğinizi varsayalım.8 kW'a ulaşmak için, her biri 370 W nominal çıkışa sahip 22 güneş paneline ihtiyacınız olacak. Bu örnekte, tam kapasite 8,14 kW'dır.Her panel 18.33 fit kare (66" x 40") ise, gereken toplam alan 404 fit karedir.Kesin yerleşim, bu örnekte çatı boyutlarına ve gölgelemeye bağlı olarak değişecektir. Örneğin, dizi iki sıra 11 panel içeriyorsa, 132 inç yüksekliğinde 440 inç genişliğinde (11 fit x 36,67 fit) bir alanı kaplayacaktır. Çatınızın ayrı bölgelerinde 2 sıra 5 ve 2 sıra 6 olabilir.

layout styles

Güneş pili üreticileri sürekli olarak tasarımlarını geliştiriyor ve birçok ürün artık verimliliği artıran yarım hücre konfigürasyonu kullanıyor. Bu güneş pilleri normal güneş pillerinin yarısı büyüklüğündedir, ancak her panele iki kat daha fazla sığarlar. Bu tasarım, aynı performansa sahip olmalarına rağmen, konut panellerinde 60 standart hücre yerine 120 yarım hücre kullanır.

Ticari güneş panelinin tanımı nedir?

Ticari uygulama için güneş panelleri, 12 sıra ve 6 sütun halinde düzenlenmiş 72 fotovoltaik hücreye sahiptir. Bu, bir konut teklifiyle aynı genişliği korurken modülü %20 daha uzun hale getirir.Başka bir deyişle, ticari paneller konut panelleri ile aynı genişliğe (39-40 inç) sahiptir, ancak yükseklikleri 78-79 inçtir. Bunlar ortalama ölçülerdir, ancak belirli ölçüler üreticiye ve modele göre değişiklik gösterecektir.Ticari güneş panelleri bir evde kullanılabilir ve kusursuz bir şekilde çalışacaktır, ancak öncelikle çatının uygun boyutlara sahip olduğundan emin olmalısınız. Ayrıca, birçok güneş enerjisi tesisatçısı belirli bir pazar alanında uzmanlaşmıştır ve tek bir müşteriyle çalışmayı tercih etmektedir.

Ticari paneller , aynı tip güneş pili kullanıldığında konut panellerinden %20 daha fazla güç üretir. Ancak ağırlıkları ve boyutları yaklaşık %20 artar ve daha pahalıdırlar. Aynı dönüşüm verimliliği ile her iki alternatif de metrekare başına aynı miktarda elektrik üretir.72 hücreli ticari güneş panelleri kullanarak daha az ünite ile gerekli sistem gücünü elde edebilirsiniz. Bununla birlikte, daha büyük boyutları, birçok ev çatısına kurulmalarını engeller ve güneş enerjisi yüklenicileri, daha küçük 60 hücreli panelleri kullanmayı tercih eder.60 hücreli ev tipi güneş panelleri ile sisteminizin konfigürasyonunu düzenlerken kurulumcuların daha fazla seçeneği vardır. 72 hücreli modüller için çok küçük olan çatı bölümlerinde de kullanılabilirler. Ev güneş enerjisi tekliflerinin çoğunda 60 hücreli paneller de kullanılacak.72 hücreli güneş panelleri büyük ticari, endüstriyel veya kamu hizmeti ölçekli kurulumlarda kullanıldığında, raflarda tasarruf sağlayabilir. Bu güneş panelleri 60 hücreli eşdeğerlerinden daha uzun olduğu için raf sistemi aralığı da ayarlanabilir.

Bir konut sisteminde, tasarruf minimumdur çünkü toplam raftan yalnızca birkaç fit tasarruf edersiniz. Ancak devasa bir endüstriyel çatıya binlerce güneş paneli monte edilmesi gerektiğinde, büyük modüller tarafından tasarruf edilen raf malzemesi miktarı önemlidir.Birçok ticari güneş paneli, 72 normal hücre yerine 144 yarım hücreyle sonuçlanan yarım hücre tasarımını kullanır. Bu tasarımda hücre sayısı iki katına çıkar, ancak %50 daha küçüktürler ve konut panellerinde olduğu gibi panel boyutu aynı kalır.Ticari güneş enerjisi sistemleri, kablolama ve genel tasarım açısından konut güneş sistemlerinden farklıdır. Güneş panelleri önemli ölçüde daha uzun seri bağlantılara sahiptir ve eviricileri de aynı şekilde daha büyüktür. Örneğin, iki dizi panele sahip bir ev tipi güneş enerjisi sistemi, 10 kW'dan daha az bir invertör kapasitesine sahip olabilir.Öte yandan, büyük bir endüstriyel sistem, her biri 100 kW'ın üzerinde kapasiteye sahip birkaç invertere ve ayrıca inverter başına birden fazla güneş paneli dizisine sahip olabilir.

Neden Lagos Enerji?

Lagos enerji sistemleri konusunda uzman mühendislerimiz, becerikli kurulum ekiplerimiz ve gelişmiş teknolojik altyapısı ile tüm süreci takip edebilmenizi öncelikli olarak sağlar. Teklif sayfamızda işaretlediğiniz alanın uygunluğu, proje mühendislerimiz tarafından kontrol edilir, sadece birbiri ile uyumlu test edilmiş kaliteli malzemeler solar çatı sisteminizin kurulumu için kullanılır. Bu sayede Lagos Enerji doğru tasarımlar, kaliteli malzemelerle yüksek performanslı sistemlere dönüşmektedir.