BLOG YAZILARIMIZ

Güneş Pilleri Nasıl Çalışır?

Pil gerektirmeyen ve bazı durumlarda kapatma düğmesi bile olmayan güneş pili hesaplayıcılarını muhtemelen görmüşsünüzdür. Yeterli ışık olduğu sürece süresiz çalışıyor gibi görünüyorlar. Acil durum yol işaretlerinde, çağrı kutularında, şamandıralarda ve hatta ışıklara güç sağlamak için park yerlerinde daha büyük güneş panelleri de görülmüş olabilir.

layout styles

Daha büyük güneş panelleri , güneş enerjili hesap makineleri kadar yaygın olmasa da, varlar ve nereye bakacağınızı biliyorsanız bulmanız zor değil. Aslında, 1958 yılına kadar neredeyse sadece uzayda kullanılan ve uyduların elektrik sistemlerine güç sağlayan fotovoltaikler, giderek daha az alışılmadık şekillerde kullanılmaktadır. Teknoloji düzenli olarak yeni ürünlerde görünmeye devam ediyor. Onlarca yıldır insanlar, hepimizin güneş tarafından üretilen bedava elektriği tüketebileceğimiz bir " güneş devrimi " umuyorlardı. Bu umut verici bir vaat çünkü güneş ışınları, parlak ve güneşli bir günde gezegenin yüzeyinin metrekaresi başına yaklaşık 1.000 watt enerji yayar. Tüm bu enerjiyi yakalayabilirsek, evlerimizi ve ofislerimizi ücretsiz olarak kolayca çalıştırabiliriz.

Güneş enerjisini elektriğe nasıl dönüştürdüklerini görmek için bu yazıda güneş pillerine bakacağız . Güneş enerjisini günlük olarak kullanmaya neden yaklaştığımızı ve süreç uygun maliyetli hale gelmeden önce neden daha fazla araştırma yapmamız gerektiğini keşfedeceksiniz.Silikon, özellikle kristal halindeyken belirli benzersiz kimyasal özelliklere sahiptir. Bir silikon atomunun elektronları üç kabukta dağılmıştır. Her biri iki ve sekiz elektron barındıran ilk iki kabuk tamamen dolu. Bununla birlikte, dış kabuk sadece dört elektron ile sadece yarı doludur. Bir silikon atomu sürekli olarak son kabuğunu doldurmaya çalışacak ve bunu yapmak için elektronları yakındaki diğer dört atomla paylaşacaktır. Sanki her atom komşularıyla el ele tutuşuyormuş gibi, bu senaryoda sadece her atomun dört komşuya bağlı dört eli var. Bu, bu tür bir PV hücresi için çok önemli olduğu ortaya çıkan kristal yapıyı yaratan şeydir.


layout styles

Saf silikona ısı veya diğer enerji formları uygulandığında, birkaç elektron bağlarından kopabilir ve atomlarından ayrılabilir. Her senaryoda, bir delik geride bırakılır. Serbest taşıyıcılar olarak bilinen bu elektronlar, kristal kafesin etrafında rastgele dolaşarak, içine düşebilecekleri ve elektrik akımını iletecekleri başka bir delik ararlar. Bununla birlikte, saf silikonda o kadar az bulunur ki, gerçekten kullanışlı değildirler. Elektromanyetik spektrum, görünür ışıktan fazlasını içerir. Elektromanyetik radyasyon tek renkli değildir; çeşitli dalga boylarından ve sonuç olarak enerji seviyelerinden oluşur.

Işık, gökkuşağı olarak görebileceğimiz çok sayıda dalga boyuna bölünebilir. Hücremize çarpan ışık, çok çeşitli enerjilere sahip fotonlar içerdiğinden, bunlardan bazıları bir elektron deliği çiftini değiştirmek için yetersiz olacaktır. Sanki yarı saydammış gibi hücrenin içinden geçecekler. Diğer fotonlar aşırı miktarda enerjiye sahiptir. Elektron volt (eV) olarak yalnızca belirli bir miktarda enerji (yaklaşık 1,1 eV) ölçülür ve hücre materyalimiz tarafından belirlenir.Bu elektrik alanı bir diyot görevi görür ve elektronların P'den N'ye geçmesine izin verir (ve hatta iter), ancak bunun tersi olmaz. Bu bir tepe gibidir: elektronlar onu kolayca alçalabilir (N tarafına), ancak yukarı çıkamazlar (P tarafına).Güneş pili Işık fotonları güneş hücremize çarptığında, enerjileri elektron deliği çiftlerini ayırır. Yeterli enerjiye sahip her foton, genellikle tam olarak bir elektronun yanı sıra bir serbest deliği serbest bırakacaktır. Bu, elektrik alanına yeterince yakın olursa veya serbest bir elektron veya boşluk etki bölgesinde dolaşırsa, alan elektronu N tarafına ve deliği S tarafına taşıyacaktır.

style switcher

Bir fotovoltaik hücre güneş ışığına maruz kaldığında, hücrede bir voltaj veya elektrik akımı oluşturan fotovoltaik etki meydana gelir. Bu güneş pilleri, p-tipi ve n-tipi olmak üzere iki farklı yarı iletken tipinden oluşan bir pn bağlantısından oluşur. Bu iki tip yarıiletken birleştirildiğinde elektronlar pozitif p tarafına doğru akarken ve delikler negatif n tarafına hareket ettiğinden, bağlantı bölgesinde bir elektrik alanı oluşur. Bu alanın bir sonucu olarak, negatif yüklü parçacıklar bir yönde akar ve pozitif yüklü parçacıklar zıt yönde hareket eder. Elektromanyetik radyasyon veya enerjinin küçük demetleri olan fotonlar ışığı oluşturur. Yeterli dalga boyundaki ışık bu hücrelere çarptığında, güneşten gelen enerji emilir.

Neden Lagos Enerji?

Lagos enerji sistemleri konusunda uzman mühendislerimiz, becerikli kurulum ekiplerimiz ve gelişmiş teknolojik altyapısı ile tüm süreci takip edebilmenizi öncelikli olarak sağlar. Teklif sayfamızda işaretlediğiniz alanın uygunluğu, proje mühendislerimiz tarafından kontrol edilir, sadece birbiri ile uyumlu test edilmiş kaliteli malzemeler solar çatı sisteminizin kurulumu için kullanılır. Bu sayede Lagos Enerji doğru tasarımlar, kaliteli malzemelerle yüksek performanslı sistemlere dönüşmektedir.